Δύσκολο το θέμα..Νομίζω η προσαρμογή στο θεωρητικά σωστό εμβαδό (αλλά αποδεδειγμένα λάθος γεωμετρικά) είναι η ορθότερη αντιμετώπιση (κατά τη γνώμη μου).

Αν έπρεπε να βγάλεις άδεια προσθήκης ορόφου τι θα έκανες? θα αμφισβητούσες τα μέτρα της νόμιμης άδειας (ειδικά αν οι ιδιοκτήτες ήταν διαφορετικοί) οπότε θα χάριζες από το υπόλοιπο των νομίμων στα τακτοποιημένα μέτρα? (πάλι δύσκολη περίπτωση).

Μου έχει τύχει σε οικοδομή με τυπικούς ίδιους ορόφου και τυπικά επαναλαμβανόμενο κλειστό ημιυπαίθριο, η κάθε αυθαιρεσία να έχει μικρές ή μεγαλύτερες διαφορές στα δηλωμένα εμβαδά (από διαφορετικούς μηχανικούς)...σε αυτή την περίπτωση τι κάνεις; Το θεωρητικό νόμιμο εμβαδό κάθε ορόφου είναι ίδιο και το δηλωθέν αυθαίρετο τμήμα διαφορετικό. Φαντάσου τι γίνεται στα συμβόλαια μεταβίβασης του κάθε διαμερίσματος και στην ανάγκη ενημέρωσης της σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών..Αν όλοι όμως οι μηχανικοί είχαν δει το εμβαδό του ημιυπαιθρίου της άδειας που έκλεισε, το τεκμηρίωναν με μία γρήγορη προσεγγιστική μέτρηση και έβαζαν αυτό σαν εμβαδό της αυθαιρεσίας όλα τα νούμερα θα έκλειναν με έναν αναμενόμενα σωστό τρόπο.